Dlaczego soczewki kontaktowe w ostatnim czasie stały się tak popularne? Na ten stan rzeczy wpływa wiele aspektów. Jeszcze do niedawna wada wzroku była traktowana jak wyrok – pierwsza myśl to objęte złą sławą okulary. W końcu nie każdemu jest w nich do twarzy, a ich noszenie utrudnia wykonywanie wielu czynności. Niektórzy celowo odwlekali zakup, tym samym bardzo sobie szkodząc - wada się powiększała i konieczne było kupowanie jeszcze mocniejszych i grubszych szkieł. Obecnie okulary zostają wypierane przez szkła kontaktowe, a dla wielu osób niewyobrażalna jest sytuacja, w której miałyby zrezygnować z wygodnych soczewek. Są one dziś bardzo popularne, szczególnie wśród osób młodych. Szkła kontaktowe mają dużo zalet i zastosowań, a wyróżnić można wiele ich rodzajów – zarówno do sporadycznego noszenia, jak i na dłuższy okres czasu.

Soczewki czy okulary? Decyzja jest prosta!

Obecnie szkła kontaktowe cieszą się bardzo dużą popularnością, a większość osób z wadami wzroku całkowicie rezygnuje z zakupu okularów. Nie można się dziwić, w końcu soczewki mają mnóstwo zalet. Przede wszystkim są niewidoczne, w przeciwieństwie do okularów, które znacznie wyróżniają się na twarzy. Dodatkowo, w pewnych momentach noszenie szkieł kontaktowych, jest o wiele wygodniejsze. Przede wszystkim w trakcie uprawiania sportu, ale także na koncercie czy zabawie w klubie. Nie trzeba obawiać się, że się zniszczą, spadną albo potłuką. Nie jest również konieczne ich ciągłe przecieranie i oczyszczanie – raz założone, nosi się przez cały dzień, zupełnie o nich zapominając.

Zasady zakładania i zdejmowania soczewek. Dobrze jest je szybko opanować

Przy zakładaniu, zdejmowaniu oraz przechowywaniu soczewek, należy zachowywać szczególne względy ostrożności. Głównie chodzi o zasady higieny – przed dotknięciem soczewki należy dokładnie umyć ręce – na palcach nie powinny znajdować się żadne pyłki ani włókna, ponieważ istnieje duże ryzyko, że przykleją się do soczewki. Po zdjęciu szkła trzeba umieścić je na dłoni, następnie nalać kilka kropel płynu i delikatnie potrzeć. Po umyciu, obie soczewki należy włożyć do pudełeczka wypełnionego specjalnym płynem (zalecane jest, aby przed wykonaniem tej czynności, nalać świeży płyn). Bardzo ważne jest, aby nosić szkła kontaktowe zgodnie z zaleceniami producenta – nie wolno przekraczać wskazanych terminów przydatności. Oko to bardzo delikatny narząd i łatwo jest go uszkodzić. Dlatego jeszcze przed systematycznym noszeniem soczewek, warto jest się nauczyć ich sprawnego zakładania i ściągania.

Jak prawidłowo dbać o soczewki różnego typu

W przypadku soczewek jednodniowych nie trzeba zastanawiać się nad zakupem specjalistycznych płynów do oczyszczania. W pewnym sensie są to szkła kontaktowe jednorazowego użytku. Natomiast w przypadku soczewek, które mogą być zakładane i zdejmowane wielokrotnie, należy zakupić płyn do soczewek miękkich lub soczewek twardych. Obecnie powoli odchodzi się od tego podziału, a większość preparatów dostępnych na rynku to płyny uniwersalne. Ten sam środek może być stosowany do szkieł miesięcznych i dwutygodniowych. Szeroki wybór soczewek oraz płynów można znaleźć w naszym sklepie wzrok24.pl, gdzie serdecznie Państwa zapraszamy. Odpowiednio dbając o szkła kontaktowe oraz nosząc je zgodnie z zaleceniami, każdy będzie w pełni usatysfakcjonowany z efektów. Nie zwlekaj i jeszcze dziś zamów soczewki, raz na zawsze zapominając o okularach!