SZKŁA KONTAKTOWE: FAKTY I MITY

Kupowanie soczewek online stanowi wyzwanie, szczególnie dla osób mają styczność z tą formą korekcji wad wzroku po raz pierwszy. Internet to świetne źródło informacji, można jednak pogubić się w ich nadmiarze zapominając, że nie każdy komunikat jest rzetelny. Choć hydrożelowe szkła kontaktowe istnieją już na rynku ok. 60 lat, ich użycie wciąż budzi pytania i obawy dotyczące bezpieczeństwa oraz skuteczności stosowania. W sieci krąży wiele mitów na temat soczewek – wynika to zazwyczaj z faktu, jak wyglądały na samym początku swojego istnienia. Warto więc obalić kilka z nich, żeby z pełną świadomością i spokojem żyć wygodnie z soczewkami idealnie dopasowanymi do wady wzroku, potrzeb oraz trybu życia.

Szkła kontaktowe mogą przemieścić się za oko

MIT

Jest to fizycznie niemożliwe, dzięki spojówce – błonie śluzowej pokrywającej twardówkę (białą część oka) łączącej się z wnętrzem powieki. To nieprzerwane łącze zapobiega jakiemukolwiek przedmiotowi przedarcie się lub zagubienie w czeluściach oka…

Szkła kontaktowe mogą przywrzeć do oka

MIT

Jeśli postępujesz zgodnie z zaleceniami lekarza lub producenta co do sposobu noszenia, nakładania, zdejmowania, jak i dbania o szkła kontaktowe, taka możliwość nie istnieje. W przypadku gdyby soczewka znajdująca się w oku wyschła, należy zaaplikować odpowiednie krople nawilżające, które sprawią, że od razu się poluźni.

Szkła kontaktowe są niewygodne

MIT

Na przestrzeni lat technologia użyta do produkcji soczewek znacznie się poprawiła – dzięki wynalezieniu hydrożelu przez czechosłowackiego chemika Otto Wichterlego soczewki zaczęły oddychać, a razem z nimi nasze oczy. Zastosowanie nowoczesnych metod zapewnia także odpowiednie nawilżenie, co gwarantuje doskonały komfort.

Początkowo zakładanie soczewki może sprawiać problem, jednak z biegiem czasu proces ten wchodzi w nawyk, natomiast soczewka, pod warunkiem że jest odpowiednio dopasowana i pielęgnowana, praktycznie przestaje być wyczuwalna.

Jeśli poczujesz ból lub dyskomfort nosząc soczewki, powinieneś niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, który pomoże ci dobrać odpowiedni produkt.

Szkła kontaktowe mogą wypaść z oczu

FAKT

Szkła kontaktowe powinny być doskonale dopasowane do oczu, dlatego jedyną możliwą drogą ich wydostania się z gałki ocznej jest ich ręczne usunięcie według wskazówek producenta. Zdarza się jednak, że soczewki mogą wypaść z oka. Dlaczego?

Najczęstszymi przyczynami wypadania soczewek są:

  • Złe dopasowanie soczewki. Aby mieć pewność, że szkło kontaktowe jest właściwie dopasowane, należy umówić się z lekarzem, który za pomocą odpowiedniego badania dopasuje je kształtem i wielkością do twojej rogówki.
  • Zbyt częste pocieranie oka bądź wkładanie szkieł kontaktowych nie tą stroną, co trzeba. Jeśli nie jesteś pewien, jak założyć soczewki, na początku najlepiej połóż je na dłoniach i przyjrzyj się ich kształtowi. Soczewka powinna przypominać kształtem miskę z zaokrąglonymi brzegami, jeśli natomiast jest podobna do talerza wiadomo, że trzeba ją obrócić.
  • Suche oczy. Kiedy twoje oczy nie potrafią wytworzyć dobrej jakości filmu łzowego lub gdy coś sprawia, że ta nawilżająca warstwa szybko wysycha, możesz czuć podrażnienie, a nawet ból. Oprócz zapewnienia odpowiedniego nawilżenia film łzowy pozwala utrzymać soczewkę na swoim miejscu, dlatego w przypadku, gdy jest go za mało, istnieje możliwość, że soczewka wypadnie z oka. Pamiętaj, żeby dbać o nawilżenie twoich oczu.

Jeśli twoje soczewki wypadną, pamiętaj, żeby nie wkładać ich prosto z podłogi do oka. Po pierwsze do aplikacji szkła kontaktowego koniecznie trzeba mieć czyste dłonie. Po drugie po upadku soczewka zabrudzi się, a gorszym wypadku może się uszkodzić. Najlepiej po prostu założyć nowe szkła kontaktowe lub okulary, a starą soczewkę odpowiednio zdezynfekować i przeczyścić stosownym płynem według zaleceń producenta.

Każdemu może się zdarzyć, raz czy dwa razy, założyć soczewkę do góry nogami. Jeśli jednak twoje szkła kontaktowe wypadają regularnie, udaj się niezwłocznie do lekarza, który pomoże odnaleźć przyczynę problemu.

Szkła kontaktowe nie nadają się dla astygmatyków oraz osób z wysokimi wadami wzroku

MIT

Medycyna idzie do przodu. To, co kiedyś było nie do pomyślenia, dziś na szczęście jest możliwe. I tak też jest z soczewkami. Wielu producentów oferuje szeroką gamę szkieł kontaktowych dla astygmatyków, m.in. takie firmy jak Bausch & LombAlcon czy CooperVision. W sprzedaży są także produkty przeznaczone dla osób z wysokimi wadami wzroku, np. Biofinity® XR, dedykowane zarówno krótko-, jak i dalekowidzom.

Stosowanie soczewek powoduje problemy z oczami

MIT

Zadaniem soczewek jest poprawa jakości widzenia, a nawet korekcja wad wzroku, stąd odpowiednio dobrane i pielęgnowane soczewki nie mogą sprawić problemu twoim oczom – wręcz przeciwnie – odpowiednio je nawilżą i ochronią. Warunkiem jest jednak właściwa pielęgnacja szkieł kontaktowych. Nigdy nie należy aplikować soczewek brudnymi rękami. Trzeba także pamiętać, żeby odpowiednio przechowywać i pielęgnować soczewki. Dobór właściwych środków zależy od rodzaju produktu.

Szkła kontaktowe są niewygodne

MIT

Nowoczesne soczewki zaprojektowane są tak, by były w jak najmniejszym stopniu wyczuwalne dla oka. Jeśli powodują dyskomfort, przyczyn może być kilka, m.in.:

  • Suche oczy. Jeśli twoje oczy szczypią, swędzą lub po prostu czujesz, że zbyt szybko się wysuszają, noszenie soczewek może pogorszyć ten stan. Dlatego ważne jest, by pozbyć się tej nieprzyjemnej dolegliwości przed rozpoczęciem używania soczewek.
  • Alergie. Alergeny, takie jak pyłek, roztocza czy kawałki pleśni mogą gromadzić się na powierzchni soczewek, dlatego tak istotna jest ich odpowiednia pielęgnacja. W ofercie istnieją także soczewki zaprojektowane z myślą o alergikach, np. produkty marki Biofinity®.
  • Zabrudzenie. Soczewki mogą się zabrudzić, m.in. kosmetykami do twarzy, których używasz, dlatego wskazana jest aplikacja soczewek przed malowaniem się czy nakładaniem kremu.
  • Noszenie soczewek niezgodnie z zaleceniami producenta. Szkła kontaktowe mogą być idealnie dopasowane do twoich oczu, jednak w przypadku noszenia ich zbyt długo i niestosowania się do wskazówek producenta, twoje oczy to odczują. Nie należy przekraczać zalecanego czasu stosowania soczewek. Jeżeli zależy ci na produkcie, którego nie będziesz musiał ściągać na noc, soczewki marki Biofinity® są dla ciebie.

W soczewkach nie można pływać

FAKT

W wodzie występuje mnóstwo potencjalnie niebezpiecznych dla wzroku organizmów. Jednym z nich jest Acanthamoeba – ameba, która przyczepiając się do soczewki może doprowadzić do rzadkiej, ale poważnej choroby rogówki zwanej Acanthamoeba keratitis. Zbagatelizowanie jej objawów (czerwone oczy; uczucie, że ma się coś w oku; łzawienie; nadwrażliwość na światło; rozmazany obraz) może spowodować utratę wzroku.

Istnieje także możliwość, że soczewka w kontakcie z wodą stwardnieje, przez co przestanie współgrać z okiem, co w konsekwencji może spowodować dyskomfort w noszeniu.

Jeśli bardzo zależy ci na pływaniu w soczewkach, możesz użyć odpowiednich okularów do pływania.

 

Soczewki od lat są bezpieczną i skuteczną formą korekcji wad wzroku. Jeśli stosuje się je prawidłowo, zgodnie z zaleceniami producenta oraz lekarza, nie ma możliwości, żeby pogorszyły wzrok, powodowały dyskomfort czy prowadziły do rozwoju chorób.

Pamiętaj, żeby zawsze dbać o właściwą higienę, myć ręce przed założeniem oraz wyjęciem soczewek, a także odpowiednio pielęgnować szkła kontaktowe.

Soczewki mogą odmienić twoje życie sprawiając, że zapomnisz o swojej wadzie wzroku.