Parametry soczewek kontaktowych – dowiedz się co oznaczają tajemnicze skróty na zleceniu na realizację soczewek kontaktowych wypisanym przez Twojego okulistę.

Z roku na rok rośnie liczba osób u których stwierdza się różnego typu wady wzroku, wymagające korekty i leczenia za pomocą szkieł. Bardzo popularną alternatywą dla klasycznych okularów korekcyjnych są soczewki kontaktowe, które, ze względu na swoje liczne zalety, coraz częściej podbijają serca wielu użytkowników. Dlaczego się tak dzieje?

Tajemnica sukcesu soczewek kontaktowych tkwi w ich odpowiednim doborze pod kątem parametrów.

Słów klika o parametrach soczewek kontaktowych

Soczewki kontaktowe, tak jak każdy inny produkt, posiada pewne cechy, które go odróżniają na tle innych, nadając mu w ten sposób niepowtarzalny charakter. Cechy te często określane są mianem „parametrów”.

Soczewki kontaktowe posiadają kilka opisujących je parametrów. Oznaczenia te podawane są na opakowaniach zbiorczych, na pojedynczych blistrach soczewek oraz na recepcie bądź zleceniu, którą wystawia lekarz specjalista.

Najważniejszym parametrem soczewek kontaktowych jest ich moc sferyczna (PWR/SPH) czyli wskaźnik określający wadę wzroku np. OL -1,5, OP -0,75. Po dokładnym badaniu oczu, okulista indywidualnie dla każdego pacjenta, dobiera taką moc soczewki, by gwarantowała ona jak najlepsze widzenie.

Bardzo ważne jest również, aby soczewki kontaktowe były idealnie dopasowane i wygodne w noszeniu , tak jak np. obuwie, które zakładamy każdego dnia. W tym celu specjalista ustala:

BC – czyli promień krzywizny bazowej, parametr informujący o, najbardziej optymalnym dla gałki ocznej, stopniu wypuklenia soczewki kontaktowej, w celu osiągnięcia wysokiego komfortu użytkowania; oraz

DIA- inaczej średnicę, wielkość soczewki. Parametr ten jest dobierany tak, by soczewka w całości pokrywała gałkę oczną (nie może być ona zbyt mała ani zbyt duża).

U osób cierpiących na astygmatyzm, określa się także:

CYL - moc cylindra, oraz

AX/AXIS – oś soczewki kontaktowej, określającą ustawienie owego cylindra.

Na zleceniu na soczewki progresywne nie może zabraknąć oznaczenia ADD/MAX ADD – informującego jaką moc sferyczną potrzebuje użytkownik do dobrego widzenia z bliskiej odległości np. do czytania.

Określenie wyżej wymienionych parametrów jest efektem przeprowadzonego badania okulistycznego oraz pomiarów gałki ocznej, będących podstawą do późniejszego zakupu (np. w Naszym sklepie internetowym wzrok24.pl), odpowiednich dla Ciebie, soczewek kontaktowych.

A na koniec…

3 niezwykle ważne zasady dotyczące doboru odpowiednich soczewek kontaktowych, które powinieneś znać i przestrzegać:

  1. Wybór soczewek kontaktowych zawsze konsultuj z lekarzem specjalistą, który ustali i dobierze właściwe parametry;
  2. Nie zmieniaj samemu marki soczewek, których dotychczas używasz. Jest to bardzo istotne dlatego, że nawet soczewki o identycznych parametrach, ale pochodzące od dwóch różnych producentów, mogą mieć inną średnicę (DIA) oraz krzywiznę (BC), i w związku z tym będą źle przylegać do gałki ocznej, powodując dyskomfort podczas noszenia. Wpływ na to może mieć wiele czynników np. różna konstrukcja, materiał czy technologia użyta do procesu produkcji;
  3. Pamiętaj, że szkła w tradycyjnych okularach korekcyjnych posiadają inne parametry niż soczewki kontaktowe, dlatego jeśli zamierzasz zastąpić okulary soczewkami, ponownie udaj się do okulisty.