Przy noszeniu soczewek bardzo ważne jest stosowanie się do zasad związanych z ich zakładaniem, zdejmowaniem oraz przechowywaniem. To niezwykle istotna kwestia. Należy mieć na względzie fakt, iż oko to jeden z najbardziej delikatnych narządów. Bardzo łatwo jest go uszkodzić, a szkło kontaktowe to ciało obce, umieszczane bezpośrednio na oku. W związku z powyższym niedopuszczalne jest pominięcie oczyszczenia soczewki zaraz po jej wyjęciu z oka oraz tuż przed ponownym założeniem. Dużą rolę odgrywa również sam sposób jej przechowywania. Podstawą jest zakup odpowiedniego płynu. Nie jest to duży problem – na rynku dostępnych jest wiele środków o działaniu wielostronnym. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Jaki płyn do soczewek wybrać, żeby nasze oczy były zadowolone

W zasadzie dobór odpowiedniego płynu do soczewek nie jest trudny. Większość z dostępnych preparatów jest uniwersalna. Wyróżnić można podział płynów na dwa główne rodzaje – do szkieł twardych oraz miękkich. Płyn do soczewek może być:

  • oksydacyjny: czyści, dezynfekuje oraz służy do przechowywania soczewek,
  • wielofunkcyjny: czyści, odkaża, usuwa osady oraz nawilża.

Przy wyborze płynu należy dokładnie zapoznać się ze składem chemicznym, ponieważ niektóre składniki mogą powodować uczulenie. Preparaty do pielęgnacji szkieł kontaktowych składają się z wody, związków o właściwościach bakteriobójczych, rozpuszczających osady i nawilżających.

Zasady przechowywania soczewek mają ogromne znaczenie dla kondycji oczu

Pierwszą czynnością przed dotknięciem oka jest dokładne umycie rąk, a następnie wytarcie ich ręcznikiem lub ściereczką niepozostawiającą nitek ani włókien. Po wyjęciu soczewki z oka należy pozostawić ją na dłoni, a następnie nalać kilka kropel płynu. Kolejnym krokiem jest pocieranie soczewki, w celu jej przemycia i odklejenia ewentualnych osadów. Bardzo ważne jest to, w jaki sposób będzie przechowywane szkło kontaktowe. W tym celu należy przygotować odpowiedni pojemniczek oraz napełnić go płynem (przed każdym włożeniem soczewki do pudełeczka napełnia się je świeżym środkiem), a następnie włożyć do niego wcześniej oczyszczoną soczewkę. Ten specyficzny proces zdejmowania oraz zakładania należy powtarzać za każdym razem. Z pewnością na pierwszy rzut oka wydaje się to dość skomplikowane i trudne, jednak już po kilku dniach stanie się to nawykiem.

O wiele prostszy jest sposób pielęgnacji soczewek jednodniowych. Po całym dniu noszenia nie trzeba wykonywać żadnych skomplikowanych czynności – wystarczy wyjąć ją z oka czystą dłonią – wcześniej przemytą i wysuszoną. To wszystko. Noszoną przez cały dzień soczewkę wieczorem wyrzuca się do kosza. Należy pamiętać o tym, że soczewki powinno się nosić zgodnie z zaleceniami producenta – nie wolno jest ignorować wskazanego terminu przydatności oraz zaleceń, co do sposobu używania, zakładania i zdejmowania. W naszym sklepie wzrok24.pl posiadamy szeroką gamę preparatów do soczewek oraz kropli do oczu. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą, w której umieściliśmy płyny do soczewek zróżnicowane pod względem składników, pojemności i cen.